Na današnji dan prije 15 godina osnovana je Speleološka udruga „Kraševski zviri“ Ivanec na inicijativu Tomice Matišića, tada speleologa pripravnika, člana HGSS stanice Varaždin.
Osnivačka skupština je održana dana 25.03.2009. godine u ugostiteljskom objektu “Monte Carlo” u Ivancu, u sastavu osnivača Tomice Matišića, Maria Musulina i pok. Emila Gluhaka, članova HGSS Stanice Varaždin te Valentina Slivara -“Zdravek” pionira speleologije 60-ih godina prošlog stoljeća i Krunoslava Čićeka-Surjačeka tajnika udruge.
Potrebno je navesti da su u to vrijeme jedino članovi Hrvatske gorske službe spašavanja stanice Varaždin bili ti koji su imali ikakva znanja o speleološkim tehnikama kretanja u podzemlju kad se govori o našem kraju.
Ciljevi osnivanja
U to vrijeme na širem području između Zagreba, Ljubljane i Budimpešte nije postojalo organizirano bavljenje speleologijom stoga je postojala potreba za nekim oblikom organizirane, formalne organizacije koja će se baviti istraživanjem speleoloških objekata.
Ciljevi udruge bili su vezani uz istraživanje speleoloških objekata kako našeg kraja tako i ostalih područja Hrvatske, te organizacija speleološke edukacije odnosno održavanje speleoloških škola kao osnove za popularizaciju ove još uvijek nedovoljno poznate djelatnosti u našim krajevima
Odakle naziv „Kraševski zviri“?
Naziv udruge potekao je od tada manjem dijelu Ivančana poznatog očuvanog rudnika cinka i olova koji se nalazi na području ispod kote Velika Oberš (izvorno – Aberšje), šuma Lipnica – 400 m n. v. Napuštanjem rudnika i nacionalizacijom, zemljište je dano u privatno vlasništvo lokalnom stanovništvu. Kako je najčešće prezime u Ivancu bilo „Kraš“ odatle naziv “Kraševski”, dok riječ “zviri” predstavlja nekoliko krških izvora vode koji se nalaze na tom području, a po čemu je prihvaćen i današnji naziv rudnika „Kraševski zviri“ (glavni rov Scharly).
Napomena za širu speleološku zajednicu: ne, nismo kraševske zviri (zvijeri), već smo ime dobili po kraševskim zvirima (izvorima)
Prve aktivnosti
Prvi ozbiljni projekt udruge je bio pokretanje prve speleološke škole u listopadu 2009. godine. Uz nedostatnu tehničku opremu, užad, financijska sredstva te manjak educiranih kadrova uspješno je završena petotjedna speleološka edukacija tijekom čega je četrnaestero članova živih i zdravih položilo ispit za speleologa pripravnika. Društvene prostorije ili skladište bili su najčešće vlastiti privatni prostori, klijeti ili garaže. U nedostatku opreme, osobna oprema je često posuđivana međusobno da bi se moglo održati terensko predavanje, a improvizacija je bila sveprisutna.
U nastavku fotografije s prve speleološke škole održane 2009. godine